Jak wybrać sztangę i talerze do ćwiczeń

Zastanawiasz się nad kupnem sztangi?  Trening wyciskania na ławce ze sztangą jest jednym z ćwiczeń siłowych, które możesz wykonywać, jeśli chcesz poprawić swój wygląd i zbudować siłę mięśni.

Korzyści z używania sztangi

Sztanga to popularny przyrząd do ćwiczeń siłowych. A to dlatego, że ma pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd sportowca. Trening z użyciem sztangi to:

  • Rozwijanie siły i wytrzymałości;
  • Symulacja wzrostu i napięcia mięśni;
  • Sztangi poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego;
  • Zwiększają uwalnianie hormonów anabolicznych (testosteronu i hormonu wzrostu);
  • Poprawiają równowagę i koordynację.

Co odróżnia sztangę od innych urządzeń do ćwiczeń siłowych? 

Różnorodność ćwiczeń ze sztangą pozwala na trenowanie wielu grup mięśni. Praktycznie pracuje całe ciało: mięśnie dwugłowe ramion, mięśnie piersiowe, mięśnie brzucha, dolna część pleców, mięśnie pośladkowe, tylna powierzchnia ud itd. Dodatkowo sztanga angażuje mięśnie stabilizujące i stawy. Wzmocnienie ich jest ważne dla poprawy równowagi i prawidłowego umocowania szkieletu.

W przypadku sztangi obciążenie siłowe jest symetryczne. W związku z tym, przy prawidłowej technice ćwiczeń, ciało rozwija się bez zniekształceń i nieprawidłowości w ułożeniu. Ostatnią zaletą jest to, że sztanga jest sprzętem łatwym w użyciu. Każdy sportowiec może zrozumieć jego budowę i sposób działania.

Talerze do sztangi i materiał wykonania

W ofercie znajduje się szeroka gama talerzy na każdą kieszeń i do każdego celu. Standardową opcją są talerze metalowe. Są one proste i tanie. Jednak bez powłoki ochronnej są one podatne na korozję i mogą uszkodzić podłogę. Obręcze metalowe, z gumowymi brzegami są doskonałą alternatywą dla zwykłych obręczy metalowych. Gumowa powłoka zmniejsza hałas i zapobiega uszkodzeniom podłogi. Jednak płyta nie jest jeszcze zabezpieczona przed rdzą.

Najlepszym rozwiązaniem jest metal podgumowany. Talerze te, są trwałe, odporne na zużycie, ciche i nie niszczą podłogi. Wśród wad sportowcy wymieniają wysoki koszt i charakterystyczny zapach gumy. Dostępne są również talerze plastikowe. Jest to materiał niedrogi, ale nietrwały. Tworzywo sztuczne może łatwo pęknąć pod wpływem uderzenia.

Wypróbuj sztangę przed jej zakupem

Zalecamy, aby przed zakupem wypróbować uchwyt sztangi osobiście. Pomoże to określić najwygodniejszą opcję dla danego uchwytu. Jeśli kupujesz sztangę przez Internet, szukaj modeli z nacięciami, gumą lub zgrubieniami w części chwytnej. Takie pręty mają lepsze właściwości antypoślizgowe. Dla sportowców, którzy chcą zwiększyć siłę chwytu, zalecamy większą średnicę (5-7,5 cm). Grubszy uchwyt jest trudniejszy do utrzymania. Pobudzi to mięśnie dłoni i przedramienia.